niedziela 12 maj 2024

Od czerwca 2009 r. 1420984

29  NIEDZIELA  ZWYKŁA  -  16.10.2022 r.

Modlitwa to nie tylko wypowiedzenie słów, ale przede wszystkim trwanie przy Bogu nawet wtedy, kiedy wydaje się to beznadziejne. Słowo Boże każe nam zastanowić się nad potrzebą wytrwałego modlenia się. Warto spojrzeć na biblijnego Mojżesza, który trwał ufnie przed Panem z wzniesionymi do góry rękami, by wyprosić zwycięstwo nad nieprzyjacielskim oddziałem Amalekitów. Kiedy ręce Mojżesza opadały, wtedy przewagę zyskiwali Amalekici. Szczególnie trudne chwile przeżywała wdowa, która błagała sędziego o pomoc. To pokazuje, że modlitwa musi stać się intensywna, gdy zdarzenia wystawiają nas na próbę.

1. Dziś przypada dwudziesta dziewiąta niedziela zwykła w roku kościelnym. Wspólnie modlimy się, aby nasza wola była zawsze oddana Bogu i abyśmy szczerym sercem służyli Bożemu majestatowi. Niech na tej drodze wspomaga nas doświadczenie bliskości Pana w Eucharystii.

2. Dziś przypada kolejna rocznica wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Przez wstawiennictwo Świętego Jana Pawła II módlmy się o Bożę opiekę dla całej naszej ojczyzny.

3. Dziś przypada również kolejny Dzień Papieski. Modlitwą i ofiarami do puszek wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Głównym jej zadaniem jest promocja nauczania Jana Pawła II oraz wspieranie edukacji dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Dziękujemy za każdy gest życzliwości i wsparcie tej inicjatywy.
Za przeprowadzenie zbiórki składam serdeczne podziękowanie dla Akcji Katolickiej.

4. We wtorek, 18 października, przypada w liturgii święto Świętego Łukasza Ewangelisty.
W czasie Mszy św. będziemy wspierać modlitwą wszystkich pracowników służby zdrowia.

5. W sobotę, 22 października, w liturgii będziemy wspominać Świętego Jana Pawła II. Tego dnia przypada również 74. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. W latach  1926-1948 był Prymasem Polski. Jemu zawdzięczamy powstanie Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Zadaniem tego zgromadzenia zakonnego jest troska o życie religijne Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny.

6. O poprowadzenie modlitwy różańcowej proszę:
- we wtorek – klasa I, II, V i VI
- w środę – klasa VII i VIII
- w czwartek – klasa IV
- w piątek – klasa III
- w sobotę – klasa I i II szkół ponadpodstawowych

7. Najbliższa niedziela, 23 października, w Kościele będzie Niedzielą Misyjną. Naszą modlitwą i ofiarami będziemy wspierać wszystkich pracujących na misjach.

8. Serdecznie dziękuję za regał na cmentarzu na znicze (stawiamy dobre używane znicze), które można zabierać na groby.

9. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy wytrwałości w modlitwie oraz ufnego kierowania się Bożym słowem na wszystkich drogach codzienności.

10. W tym tygodniu patronują nam:

• w poniedziałek, 17 października – Święty Ignacy Antiocheński (I/II w.), po Świętym Piotrze biskup Antiochii, męczennik za wiarę;
  • we wtorek, 18 października – Święty Łukasz, współpracownik Świętego Pawła, autor Ewangelii i Dziejów Apostolskich, patron służby zdrowia;
  • w czwartek, 20 października – Święty Jan Kanty (1390-1473), prezbiter, wykładowca teologii i filozofii, człowiek wielkiego miłosierdzia wobec ubogich;
  • w sobotę, 22 października – Święty Jan Paweł II (1920-2005), papież, wielki czciciel Matki Chrystusa.

11. Święty Jan Paweł II uczy nas miłości do Pana Boga, naszej ojczyzny i do każdego człowieka. Pokazał nam, że każde ludzkie życie jest ważne. Uczył, że musimy od siebie wymagać nawet wtedy, gdy inni od nas nie wymagają.