czwartek 28 marzec 2024

Od czerwca 2009 r. 1391343

7  NIEDZIELA  ZWYKŁA  -  19.02.2023 r.

Bóg nagradza człowieka za okazywane innym miłosierdzie, bo pragnie od nas miłosierdzia a nie ofiary. I tak działa przez innych, że nawet trudne po ludzku historie stają się okazją do uwielbienia Bożego miłosierdzia. Powinniśmy wszystkim okazywać miłosierdzie, nawet swoim wrogom. Bo wtedy okazujemy się zwycięzcami, którzy zwyciężają siłą miłości i miłosierdzia. Tego uczy nas Chrystus, aby odpłacać dobrem za zło, a miłością za nienawiść. Odpłacając dobrem za zło, stawiamy tamę złu, które przez chęć zemsty próbuje dotrzeć do naszego serca, by nim zawładnąć. A nasze dobre uczynki i przebaczenie mogą być impulsem dla kogoś do zawrócenia z drogi zła.

1. Dziś siódma niedziela zwykła w roku kościelnym. Modlimy się wraz z całym Kościołem, abyśmy spełniali słowem i czynem to, co podoba się Bogu. Niech sprawowanie tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa będzie doświadczeniem zbawczej mocy Boga i umocnieniem na trud kolejnego tygodnia. Dziś zbiórka do puszek dla poszkodowanych w Turcji i Syrii, za przeprowadzenie zbiórki składam serdeczne Bóg zapłać dla Caritasu.

2. W najbliższą środę, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy wypowie słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”. (por. Rdz 3.19) lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii”. (Mt 1. 15) Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze św. tego dnia o godz. 800, 1100 i 1700.

3. Kolekta w środę popielcową jest przeznaczona na opłaty za ogrzewanie kościoła.

4. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

5. Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na Drogę Krzyżową w piątek na godz. 1700, oraz na nabożeństwo Gorzkich Zali w niedzielę po Mszy św. o godz. 930.

6. W piątek po Mszy św. zapraszam na katechezę rodziców i dzieci przygotowujące się do pierwszej spowiedzi i komunii św.

7. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Marię Rynkowską.

8. Codziennie uczymy się od Pana Jezusa, jak powinniśmy kochać. On oddał życie za wszystkich ludzi, nawet za swoich wrogów. W naszym życiu, żeby zmienić serce drugiego człowieka, czasami wystarczy jeden drobny gest ludzkiej życzliwości.