środa 15 maj 2024

Od czerwca 2009 r. 1422389

2  NIEDZIELA  WIELKANOCNA  CZYLI  MIŁOSIERDZIA  BOŻEGO  -  16.04.2023 r.

W dniu Pańskim kierujemy naszą uwagę na chwalebną postać zmartwychwstałego Chrystusa. Trzeba nam jednak w geście pokory uznać własną grzeszność. Dopiero wówczas będziemy mogli wejść w bliską relację ze Zmartwychwstałym i poczuć dotknięcie Jego miłosierdzia. Jego źródłem jest przyjęcie prawdy o paschalnej drodze Jezusa, która przez krzyż i śmierć doprowadziła Go do życia i chwalebnego zmartwychwstania. I Zmartwychwstały przychodzi do swoich uczniów, którzy trwali na modlitwie. Jedni uznają Chrystusa w oparciu o wiarę, bez żadnych potwierdzeń, inni – jak Tomasz – poszukują prawdy na podstawie wiedzy i dowodów.

1. Dziś druga niedziela Wielkanocy, czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego. Trwamy w radości ze zmartwychwstania Chrystusa. To wydarzenie jest szczególnym znakiem tego, że Bóg zlitował się nad grzesznymi ludźmi i całemu światu okazał swoje miłosierdzie.

2. Dziś przypada także patronalne święto Caritas oraz rozpoczyna się w Kościele Tydzień Miłosierdzia. To nie tylko dzień modlitwy za wszystkich zaangażowanych w dzieła charytatywne, ale także okazja do budzenia wrażliwości na potrzeby innych i przychodzenia im z pomocą. Temu służą parafialne zespoły charytatywne czy Szkolne Koła Caritas. Dziś zbiórka do puszek na cele dobroczynne, za przeprowadzenie zbiórki składam serdeczne Bóg zapłać Akcji Katolickiej.

3. Zapraszamy na Mszę Świętą za tydzień o godz. 1100 – w czasie której będziemy się modlić o urodzaje i za wszystkich pracujących na roli, aby ich praca była doceniana i szanowana oraz aby nikomu nie brakowało codziennego chleba. Po Mszy św. będzie błogosławieństwo pól.

4. Proszę o przedłużenie prenumeraty tygodnika Niedziela na II kwartał – 130 zł.

5. Zapowiedzi przedślubne:
Piotr Emilian Ficak – stanu wolnego – zamieszkały w Bogaczewie
i Klaudia Wilbrandt – stanu wolnego – zamieszkała w Targowisku Dolnym
(zapowiedź 1.)

6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w wierze, doświadczenia bliskości Zmartwychwstałego Pana i Jego mocy w codziennym życiu.

7. Pan Jezus powiedział do Świętej Faustyny Kowalskiej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była Świętem Miłosierdzia” (Dz. 299). Miłosierdzie i sprawiedliwość – to największe cechy Pana Boga. W 2000 roku Święty Jan Paweł II spełnił prośbę Pana Jezusa, ustanawiając święto dla całego Kościoła. Dzisiaj rozpoczyna się w Polsce Tydzień Miłosierdzia, który ma nas uwrażliwić na potrzeby biednych, samotnych, głodnych i wszystkich, którzy są w potrzebie. Prośmy Boga o miłosierdzie dla nas i całego świata.
Nie jesteśmy w stanie zrozumieć Bożego miłosierdzia. Bardzo często surowo oceniamy samych siebie czy drugiego człowieka i jego czyny. Pan Bóg uczy nas patrzenia z miłością i dzielenia się tym, czego sami od Zbawiciela doświadczamy.