niedziela 5 maj 2024

W tym miesiącu: 2040

Od czerwca 2009 r. 1418512

15  NIEDZIELA  ZWYKŁA  -  16.07.2023 r.

• Mojżesz mówił do ludu o konieczności słuchania głosu Pana Boga. Właśnie to zalecenie znalazło się jako pierwsze w Mojżeszowym przekazie. Wsłuchiwanie się w głos Boży jest wyrazem miłości do Niego, a także okazywaniem Mu szacunku i uznawaniem Go za autorytet. Dopiero w następnej kolejności jest przestrzeganie przykazań. Słuchanie słów Bożych buduje relację, pogłębia więzi i prowadzi do nieustannej rewizji swojego życia. Uwrażliwia również nasze serce na potrzeby i cierpienia braci i sióstr. Dzięki temu nie możemy przejść obojętnie obok kogoś, kto znalazł się w potrzebie i wymaga pomocy. I w taki sposób zdobywamy świętość, która każe nam wykonywać małe rzeczy z wielką miłością.

1. Dziś przypada piętnasta niedziela w ciągu roku. Na drogach wakacyjnego odpoczynku niech nie zabraknie spotkania z Bogiem w czasie Eucharystii. Pamiętajmy o niedzielnym obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej. Znajdźmy także czas na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę, aby umacniać więź ze Zbawicielem.

2. Dziś, 16 lipca, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, popularnie zwanej Matką Bożą Szkaplerzną. Na tej górze duchowi synowie proroka Eliasza oddawali się gorliwej modlitwie. W ten sposób narodził się zakon karmelitański, który w XII wieku ze względu na prześladowania przeniósł się do Europy.

3. Z kultem Matki Bożej z Góry Karmel związany jest szkaplerz. W 1251 roku Maryja objawiła się Szymonowi Stockowi (generałowi zakonu karmelitów). Zapewniła wówczas, że kto będzie nosił ten znak, nie zazna ognia piekielnego.

4. W niedzielę, 23 lipca, o godz. 1700 – w kościele św. Jana w Lubawie będzie Msza św. dla pielgrzymów. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie w salce katechetycznej i możliwość zapisów na tegoroczną pielgrzymkę.

5. Za tydzień będzie zbiórka do puszki na rzecz Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i opieki Matki Najświętszej, a korzystającym z wakacyjnego odpoczynku, bezpiecznych urlopów i umocnienia sił fizycznych oraz duchowych.

7. W tym tygodniu patronuje nam:
    * w sobotę, 22 lipca – święto św. Marii Magdaleny.

8. Podaruj swojemu Kościołowi wielu nowych kapłanów. Udziel chrześcijańskiej młodzieży łaski powołania kapłańskiego. Wzbudź wystarczającą liczbę głęboko wierzących kapłanów, aby przy Twoim ołtarzu nie zamilkła oddawana Tobie chwała, aby nie zgasło światło przed Twoim tabernakulum, aby na ołtarzach nie zakończyło się składanie Twojej ofiary i aby nie zabrakło Twojemu ludowi głosicieli Twojej woli, przewodników na Twojej drodze i pośredników Twojej łaski.