niedziela 5 maj 2024

Od czerwca 2009 r. 1418303

17  NIEDZIELA  ZWYKŁA  -  30.07.2023 r.

• Modlitwa, praktykowana przez człowieka od najdawniejszych czasów, jest ważnym środkiem i zarazem przejawem życia duchowego. Jej zadaniem jest przemiana serca człowieka, który się modli. Jednym z rodzajów modlitwy prośby jest modlitwa wstawiennicza, która pozostaje zawsze w harmonii z miłosierdziem Bożym. Podobnie jak Jezus, który nauczył nas najpiękniejszej modlitwy, a w której możemy zwracać się do Ojca w niebie.

1. Dziś w kalendarzu liturgicznym przypada siedemnasta niedziela w ciągu roku. Modlimy się, abyśmy dobrze używali rzeczy przemijających i nieustannie ubiegali się o dobra wieczne (kolekta mszalna). Niech na drogach wakacyjnego odpoczynku nie zabraknie troski o życie duchowe, o modlitwę osobistą, nawiedzenie świątyń i udział we Mszy Świętej.

2. We wtorek, przypada 79 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Wszystkich, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny, będziemy polecać w modlitwie miłosiernemu Bogu.

3. W środę, 2 sierpnia, to dzień odpustu Porcjunkuli ze św. Franciszkiem z Asyżu. Odpust można zyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Do warunków odpustu należą: nawiedzenie parafialnej świątyni, odmówienie przynajmniej modlitwy: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświęcającej, Komunia św., modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca św. oraz brak przywiązania do grzechu.

4. W pierwszy czwartek miesiąca Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 1730 i modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

5. W piątek, 4 sierpnia, przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów. Będzie to pierwszy piątek miesiąca, Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 1715 i możliwość skorzystania ze spowiedzi św.

6. W piątek od godz. 800 – odwiedziny chorych. Proszę o zgłaszanie chorych i o pomoc w zorganizowaniu pojazdu.

7. W przyszłą niedzielę, 6 sierpnia, będziemy obchodzili święto Przemienienia Pańskiego. To wydarzenie zanotowane na kartach Ewangelii było zapowiedzią naszej przyszłości – życia wiecznego, oglądania na wieki Boskiego Oblicza.

8. Sierpień to miesiąc licznych pielgrzymek do różnych sanktuariów maryjnych, szczególnie na Jasną Górę. Zapraszamy wszystkich na pielgrzymi szlak, a także do włączenia się w dzieło pielgrzymowania duchowego. Wszystkim, którzy podejmą ten trud, polecamy Bogu przez ręce Matki Najświętszej.

9. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa oraz doświadczenia bliskości Zbawiciela i Jego Najświętszej Matki.

10. Panie, pragnienia ludzkich serc Ty zaspokoisz sam.
    Przyjdź, Chlebie żywy, Zbawco nasz, pszeniczny Darze przyjdź.
    Ty, Panie, dajesz siebie nam, by naszym życiem być.
    Jak braciom służyć, naucz nas, miłością, prawdą, żyć.