piątek 3 maj 2024

Od czerwca 2009 r. 1417476

27  NIEDZIELA  ZWYKŁA  -  08.10.2023 r.

Często słyszymy, że ludzie mają potrzebę okazywania wdzięczności za otrzymane dobro. Poczucie wdzięczności to nie tylko przejaw dobrych manier, ale postawa, która jest miernikiem wielkości człowieka, jego bezinteresowności i szlachetności. Człowiek wdzięczny to ten, kto dostrzega, że nie wszystko zawdzięcza sobie samemu, ale jest dłużnikiem innych.

1. Dziś dwudziesta siódma niedziela w ciągu roku kościelnego. We wspólnocie ludu Bożego modlimy się, aby dobry Bóg pobudzał nas swoją łaską do pełnienia dobrych uczynków. Niech udział w Eucharystii będzie dla nas pomocą w wypełnianiu tego zadania.

2. W środę po Mszy św. o godz. 1700 – zapraszam na spotkanie Akcję Katolicką i Caritas.

3. W piątek, 13 października, będziemy obchodzili Dzień Edukacji Narodowej. Wyraźmy naszą wdzięczności wobec nauczycieli, wychowawców i katechetów za trud ich pracy i wysiłek włożony w wychowanie młodego pokolenia. W czasie Mszy Świętej o godz. 1000 będziemy modlić się za wszystkich nauczycieli, wychowawców, katechetów oraz pracowników oświaty, dla zmarłych o miłosierdzie Boże.

4. W niedzielę, 15 października, przypada w kalendarzu liturgicznym wspomnienie Świętej Teresy od Dzieciątka Jezusa. Ten dzień obchodzony jest także jako Dzień Dziecka Utraconego, który po raz pierwszy obchodzono w USA w 1988 roku. Będziemy wspierać naszą modlitwą wszystkich rodziców, którzy utracili dzieci jeszcze przed narodzeniem, wypraszając im Boże pocieszenie w trudnych chwilach.

5. Trwa miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy codziennie do świątyni na nabożeństwo różańcowe po Mszy świętej.
O poprowadzenie modlitwy Różańcowej proszę:
- w poniedziałek – klasa IA, IB i II
- we wtorek – klasa VII i VIII (katecheza)
- w środę – klasa V
- w czwartek – klasa IV i VI
- w piątek – klasa III (katecheza)
- w sobotę – kandydaci do bierzmowania (katecheza)

6. W poniedziałek, 16 października, przypada rocznica wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili kolejny Dzień Papieski. Modlitwą i ofiarami do puszek będziemy mogli wesprzeć Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która pomaga w edukacji dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. O przeprowadzenie zbiórki proszę Akcję Katolicką.

7. Za złożone ofiary na kolektę gospodarczą składam serdeczne Bóg zapłać.

8. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy wzrastania w wierze, światła Ducha Świętego w codziennych wyborach oraz opieki Matki Najświętszej.

9. W tym tygodniu patronują nam:

• w piątek, 13 października – Błogosławiony Honorat Koźmiński (1829-1916), prezbiter z Zakonu Kapucynów, gorliwy duszpasterz, założyciel wielu wspólnot zakonnych;
  • w niedzielę, 15 października – Święta Teresa od Jezusa (1515-1582), dziewica i doktor Kościoła, reformatorka zakonu karmelitańskiego.

10. W sakramencie Eucharystii otrzymujemy od Pana Boga siłę do dobrego życia i do walki ze złem. Pan Jezus uzdrawia nas w sakramencie spowiedzi, odpuszczając wszystkie grzechy. Podczas Mszy Świętej przychodzi do naszej wspólnoty w swoim słowie i w Komunii Świętej, aby pobudzać naszą wiarę. Pamiętajmy, aby dziękować Panu Bogu za Jego wielkie dary, które daje nam codziennie.

11. Nasza wiara pozwala Panu Bogu działać cuda. Czasem takim cudem jest nasze zdrowie, czasem drugi człowiek. Warto mieć serce szeroko otwarte, aby zauważyć wszystkie Boże dary i być za nie Stwórcy wdzięcznym.