poniedziałek 29 kwiecień 2024

Od czerwca 2009 r. 1415876

1  NIEDZIELA  ADWENTU  -  03.12.2023 r.

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. W pierwszej części (do 16 grudnia) będziemy pochylać się nad tajemnicą powtórnego przyjścia Pana na końcu czasów. Druga część (od 17 do 24 grudnia) będzie stanowić bezpośrednie przygotowanie do celebrowania pamiątki pierwszego przyjścia Chrystusa na ziemię – na uroczystość Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas na słuchanie słowa Bożego oraz wchodzenie w tajemnicę bliskości Boga, który przychodzi jako Emmanuel – Bóg z nami.

2. Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Trwamy w realizacji programu duszpasterskiego poświęconego tajemnicy Eucharystii, zatytułowanego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

3. W czasie adwentowego oczekiwania zapraszamy serdecznie wszystkich na Msze Święte roratne; szczególne zaproszenie kierujemy do dzieci i młodzieży. W naszym kościele będą one celebrowane w poniedziałek i sobotę o godz. 700. Przynieśmy ze sobą lampiony, aby ze światłem w dłoniach oczekiwać przyjścia Pana.

4. Dziś, 3 grudnia, w liturgii wspominamy Świętego Franciszka Ksawerego, patrona misji katolickich. Tego dnia obchodzony jest Dzień Misyjny Papieskiej Unii Misyjnej. Będziemy modlić się za wszystkich misjonarzy oraz prosić o nowe powołania misyjne, aby światło Ewangelii docierało do wszystkich ludzi.

5. W poniedziałek, 4 grudnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, patronki górników. Jest to także Dzień Modlitw w Intencji Bezrobotnych. W czasie Mszy Świętej będziemy polecać wszystkich zmagających się z brakiem pracy i wypraszać im Bożą opiekę.

6. W środę, 6 grudnia, w liturgii przypada uroczystość Świętego Mikołaja biskupa. To dzień, kiedy obdarowujemy się prezentami. Niech nie zabraknie życzliwości i dobroci wobec wszystkich, szczególnie najbardziej potrzebujących. Msze święte o godz. 800 i 1600.
zapraszamy na mszę św. wszystkie dzieci.

7. Z sakramentu pokuty i pojednania będziemy mogli skorzystać w piątek, 15 grudnia, od godz. 1630. Nie odkładajmy jednak spowiedzi na ostatnie dni Adwentu. Zachęcamy do podejmowania postanowień adwentowych, niech one będą pomocą w zbliżaniu się do Pana. Możemy także wesprzeć potrzebujących poprzez zakup świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ta świeca już na stałe wpisuje się w tradycje przeżywania świąt Narodzenia Pańskiego. Duża świeca po 20 zł, mała po 12 zł. W zakrystii można nabyć poświecony opłatek.

8. W piątek, 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.
Każdego dnia Pan Bóg pragnie obdarzyć człowieka swoimi łaskami. Udziela ich wedle naszej wiary oraz swojej świętej woli. Są jednak szczególne momenty, kiedy obfitość dobra czeka na wylanie na cały świat. Do takich chwil należy Godzina Łaski. Katolicy na całym świecie praktykują ją 8 grudnia, we wspomnienie Niepokalanego Poczęcia NMP, od godz. 1200 do 1300.
Godzina Łaski stała się popularna dzięki prywatnemu objawieniu Matki Bożej pielęgniarce Pierinie Gilli w 1947 roku we włoskiej miejscowości Montichiari. Wówczas kobieta usłyszała przesłanie Maryi, która prosiła o szczególną modlitwę właśnie 8 grudnia. Matka Boża obiecała wówczas wylanie wielu łask na cały świat i każdego modlącego się człowieka. Prosiła też o modlitwę w różnych intencjach, zwłaszcza za kapłanów i zatwardziałych grzeszników. Zapraszam na Mszę świętą w Godzinę łaski – 1200.

9. Najbliższa niedziela, 10 grudnia, będzie 2. niedzielą Adwentu. To także Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. O przeprowadzenie zbiórki proszę Caritas.

10. Za tydzień kolekta gospodarcza. W minionym miesiącu zebraliśmy 3.500 zł. Za złożone ofiary na kolektę i na konto parafialne składam serdeczne Bóg zapłać.

11. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga, obfitości Jego darów w codziennym życiu oraz opieki Matki Najświętszej.

12. Nasze serca mają być zawsze czyste i pełne miłości, a my gotowi w każdej chwili na przyjście Pana Jezusa. To nie jest łatwe, dlatego Pan Bóg daje nam Adwent – czas przygotowania na spotkanie z naszym Zbawicielem.