niedziela 28 kwiecień 2024

Od czerwca 2009 r. 1415369

NIEDZIELA:  ŚWIĘTO  CHRZTU  PAŃSKIEGO  -  07.01.2024 r.

Woda obmywa z brudu. W wymiarze duchowym uświęcona woda obmywa z grzechu w momencie chrztu. Ludzie, którzy zmierzali ku miejscu, gdzie chrzcił Jan, doskonale rozumieli tę zależność, którą ogłosił niegdyś prorok Izajasz: „«Wszyscy spragnieni, przyjdźcie do wody (…). Niechaj bezbożny porzuci swą drogę»”. Chociaż znak obmycia w wodach Jordanu wyrażał nawrócenie, to nie zmazywał grzechu. Chrzest w Jordanie był zapowiedzią prawdziwego chrztu, o którym zaświadcza Jan Chrzciciel: „«Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym»”. To nie woda sama w sobie, lecz Duch obmywa ze zmazy grzechu. Swego Ducha pośle Jezus uczniom zgromadzonym w Wieczerniku, by otrzymaną mocą i znakiem wody oczyszczać ludzkie dusze.
Warto, aby święto Chrztu Pańskiego było okazją do podziękowania za dar naszego chrztu. Pomyślmy dzisiaj o naszych rodzicach, rodzicach chrzestnych i kapłanie, który włączył nas do wspólnoty uczniów Chrystusa. Podziękujmy im za to, że przekazali nam dar wiary.

1. Dzisiejsze święto to również święto Epifanii Boga, bowiem jest to uroczyste rozpoczęcie publicznej działalności Pana Jezusa. Wydarzenia nad Jordanem to także zapowiedź naszego chrztu, podczas którego każdy z nas stał się umiłowanym dzieckiem Boga. Na początku dzisiejszych Mszy błogosławimy wodę, by przypomnieć sobie moment naszego chrztu, uświadomić sobie jego wartość i znaczenie. Pobłogosławioną wodę będzie można zabrać do naszych domów, by je pokropić bądź też przygotować dla przychodzącego z błogosławieństwem i duszpasterską wizytą kapłana.

2. Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. My jednak przedłużymy okres śpiewania kolęd, zgodnie z dawną polską tradycją, do święta Ofiarowania Pańskiego. Będą one się pojawiać w naszych śpiewach podczas liturgii. Do tego święta pozostawimy również w naszej świątyni bożonarodzeniową szopkę.

3. Za tydzień kolekta gospodarcza. W minionym miesiącu zebraliśmy 3.270 zł. Za złożone ofiary na kolektę gospodarczą i na konto parafialne składam serdeczne Bóg zapłać.

4. Przekazujemy dla wszystkich świętujących w tym tygodniu urodziny i imieniny najserdeczniejsze życzenia.