czwartek 25 kwiecień 2024

Od czerwca 2009 r. 1414411

Odpust św. Bartłomieja Apostoła

Św. Bartłomiej Apostoł urodził się w I w. n.e. Jeden z dwunastu Apostołów o dwóch imionach. Zmarł ok. 70 roku. Bartłomiej z aramejskiego znaczy „syn oracza”. Głosił ewangelię w Indiach, Arabii, Etiopii, Armenii. I tu z nakazu królewskiego został schwytany, ukrzyżowany głową w dół i obdarty ze skóry. Prawdopodobnie dlatego na obrazach przedstawiany jest z nożem do zdzierania skóry. Jest patronem wielu zawodów. Między innymi: szewców, tynkarzy, pasterzy, grzybiarzy no i oczywiście rolników.

Taki właśnie święty patronuje naszej parafii. W dniu jego patronalnego święta odbywa się odpust parafialny połączony z dożynkami. Tradycyjnie już suma odpustowa sprawowana w intencji parafian odprawiana jest na tarasie pośród wspaniałej zieleni. Pięknie wpisują się w tę scenerię ludzie zgromadzeni na eucharystii, pochód ofiarny z chlebem i wieńcem dożynkowym przygotowanym w tym roku przez parafian z Ludwichowa. Z darami do ołtarza idą delegacje innych wsi, stowarzyszeń parafialnych i indywidualni darczyńcy. W całą tę uroczystość pięknie wplata się śpiew scholi. Na zakończenie odbywa się procesja.

Oby nikomu nie zabrakło chleba z tegorocznych zbiorów!

4.09.2011