czwartek 2 maj 2024

Od czerwca 2009 r. 1416696

Peregrynacja 2-3 lipca 2013 r.

Na początek nieco historii

Dzieło nawiedzenia sięga 1956 roku, kiedy to Polska znajdowała się w szponach komunizmu. Zostało ono zapoczątkowane przez ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był to czas, kiedy zbliżało się 1000 – lecie Chrztu Polski a w 1956 roku mijało 300 lat od złożenia ślubów przez króla Jana Kazimierza. W czasie przetrzymywania Prymasa w odosobnieniu w Komańczy – za namową s. Marii Okońskiej napisał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, pomyślanych jako odnowienie ślubów lwowskich Jana Kazimierza z czasów Potopu szwedzkiego. 26 sierpnia 1956 roku na Jasnej Górze biskup Michał Klepacz, w imieniu i w łączności z przebywającym w więzieniu Księdzem Prymasem, z biskupami, duchowieństwem i rzeszą pielgrzymów z całej Polski złożyli Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.(na pustym tronie Prymasa Polski złożono wiązankę biało-czerwonych kwiatów). W tym roku po raz ostatni wyniesiono procesyjnie obraz Jasnogórskiej Pani. W odpowiedzi na zawołania pielgrzymów „Maryjo zejdź do nas, zostań z nami, nie opuszczaj nas!”, wśród dostojników nastąpiła konsternacja. Wobec takiego obrotu sprawy, z inicjatywy Prymasa wykonano kopię Cudownego Obrazu Maryi, która miała nawiedzać parafie. Namalował ją profesor Leonard Torwirt z Torunia, po czym Prymas zabrał ją do Rzymu. Tam 14 maja 1957 roku na prywatnej audiencji Ojciec Święty Pius XII poświęcił kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Po powrocie do kraju od 26 sierpnia 1957 roku kopia obrazu rozpoczęła wielką wędrówkę nawiedzenia po wszystkich świątyniach Polski.

W naszej parafii peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej miała miejsce:

• 24 – 25 kwietnia 1961 r.

• 13 – 14 sierpnia 1988 r.

• ostatnia 2 – 3 lipca 2013 r.

Misje Święte w Roku Wiary

Nawiedzenie Kopii Cudownego Obrazu matki Bożej Częstochowskiej poprzedziły Misje Święte w Roku Wiary pod hasłem: „Potrzeba Świadków Wiary” Maryjo, prowadź nas drogą Wiary!, które odbyły się w dniach 22-30 czerwca 2013 r. a głosił je kapucyn o. Otton Ratajczak. W tym czasie o. Otton głosił słowo Boże, nauczał różne stany parafii (kobiety, mężczyzn, młodzież), odwiedzał chorych, modlił się za zmarłych Parafian, słuchał spowiedzi. Odprawił Mszę świętą w intencji Rodzin Parafii, po której zostały odnowione śluby małżeńskie, poprowadził nabożeństwo dla kobiet w stanie błogosławionym oraz rodziców z małymi dziećmi, po którym nastąpiło pobłogosławienie dzieci. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w Drodze Krzyżowej ulicami Parafii. Udzielił też posługi Sakramentu Chorych wraz z błogosławieństwem lourdzkim. W tym czasie zostały też odnowione Przyrzeczenia Chrzcielne. Każdy dzień Misji rozpoczynał się Modlitwą poranną a kończył Apelem Jasnogórskim.

Peregrynacja 2-3 lipca 2013 r.

2 lipca 2013 r. powitalny baner o treści „Witamy Cię Maryjo!” stanął na granicy naszej parafii. Kopia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w eskorcie ochotniczej straży pożarnej dotarła do nas z Bratiana.

Licznie zgromadzeni wierni mimo wcześniejszej ulewy z gradem witali Maryję już w promieniach słońca. Spotęgowały one naszą radość i nadzieję idącą razem z Jej wizerunkiem. Po uroczystej Mszy św. sprawowanej przez Jego Ekscelencję ks. biskupa Józefa Szamockiego rozpoczęły się czuwania. Przygotowani przez uczestnictwo w Misjach Świętych bardzo przeżywaliśmy to spotkanie.

O godz. 21:00 Parafianie spotkali się z Maryją na Apelu Jasnogórskim, po którym czuwanie rozpoczęła młodzież. <FILM Z APELU>

O godz. 24:00 kapłani pochodzący z naszej parafii i tych, którzy w niej pracowali celebrowali Pasterkę Maryjną.

W nocy Maryi towarzyszyli mieszkańcy poszczególnych miejscowości parafii. Podczas Peregrynacji mogliśmy w obecności Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej przeżywać Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, uczestniczyć we Mszy św. dla chorych i ludzi w podeszłym wieku, Mszy św. i specjalnym błogosławieństwem niemowląt i dzieci przedszkolnych oraz Mszy z udziałem dzieci i młodzieży. Zakończenie Nawiedzenia uwieńczyła Msza święta po której zostały poświęcone obrazy Matki Bożej Jasnogórskiej do naszych mieszkań.

Podczas pożegnania – 3 lipca 2013 r. – Kopii Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w niejednym oku zakręciła się łza. Naszą obecnością, modlitwą, zaangażowaniem daliśmy wyraz temu, jak bliska jest nam Maryja, Matka nasza. Szkoda tylko, że tak szybko ruszyła w dalszą drogę.

Maryjo, pamiętaj o sampławskiej parafii – prosimy!

<FILMY Z INNYCH PARAFII DEKANATU ZWIĄZANE Z PEREGRYNACJĄ KOPII CUDOWNEGO OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ>

27.07.2013