piątek 26 kwiecień 2024

MISJE ŚWIĘTE
I PEREGRYNACJA KOPII OBRAZU ŚWIĘTEJ RODZINY
W NASZEJ PARAFII

Od niedzieli 5 maja do piątku 13 maja 2022 r. trwały w naszej parafii Misje Święte. W kolejnych dniach tygodnia uczestniczyliśmy we mszach świętych z kazaniem i Naukach Stanowych dla Kobiet i Mężczyzn. We mszach z kazaniem uczestniczyły również w godzinach przedpołudniowych dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej. Zakończeniem modlitewnym dnia były Apele Jasnogórskie. Każdy dzień spotkań misyjnych miał przypisany temat: „Bóg jest miłością”, „Grzech i zbawienie w Jezusie Chrystusie”, „Wiara i nawrócenie”, „Oto Matka Twoja”, „Jezus jest Twoim Panem”. Nauki misyjne głosili Redemptoryści – Ojcowie Kazimierz i Wiesław.

W czasie trwania Misji świętych we środę 11 maja o godz. 18:00 dotarł do naszej parafii obraz Świętej Rodziny. Pochodzi on z miejsca kultu Św. Józefa w Polsce, z Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Miejsce to zwane także „Polskim Nazaretem”, jest związane z czczeniem obrazu Świętej Rodziny od ponad 400 lat. Dzięki ustanowieniu przez Papieża Franciszka 2021 roku – Rokiem Świętego Józefa, kopia Obrazu Świętej Rodziny zaczęła nawiedzać kolejne polskie diecezje, a w maju tego roku peregrynuje w Diecezji Toruńskiej.

Gdy obraz dotarł do Sampławy został uroczyście wniesiony do kościoła przez strażaków a następnie powitany przez ks. biskupa Andrzeja Suskiego wraz z towarzyszącymi mu kapłanami. W imieniu rodzin naszej parafii obraz Świętej Rodziny powitali P. Hanna i Stanisław Ewertowscy. Następnie odprawiono mszę świętą, której przewodniczył ks. Biskup i wygłosił homilię. W słowach skierowanych do parafian przybliżył wydarzenia z życia Świętej Rodziny oraz zaznaczył rolę jaką odegrał św. Józef w historii zbawienia. Ks. biskup podkreślił, że rodzina jest początkiem każdego z nas. To w rodzinie uczymy się wzajemnej miłości i przebaczenia. Również w rodzinie przekazywane są początki wiary. W jedności rodziny i jej umocnieniu widzimy wzmocnienie jedności Narodu. Kto więc pragnie umocnienia Narodu, musi pracować nad umocnieniem rodziny. Wzorem do naśladowania ma być dla nas Rodzina Święta z Nazaretu. Późnym wieczorem spotkaliśmy się jeszcze na Apelu Jasnogórskim o godz. 21:00. Następnego dnia parafianie trwali przy Świętej Rodzinie na czuwaniu. O godz. 15:00 odprawiono mszę św. dla chorych z udzieleniem sakramentu Namaszczenia Chorych. Na mszach św. o godz. 11:00 i 18:00 odnowiliśmy przyrzeczenia małżeńskie oraz zawarliśmy Uroczysty Akt Zawierzenia Rodzin Naszej Parafii Świętej Rodzinie.
Po zakończeniu mszy św. o godz. 18:00 i pożegnaniu Obrazu przez kapłanów i rodzinę odprowadziliśmy obraz Świętej Rodziny niesiony przez strażaków do wozu strażackiego, którym został przewieziony do Kazanic.

Następny dzień tj. 13 maja był ostatnim dniem Misji Świętych. Podczas mszy świętych zostały poświęcone krzyże misyjne a Ojcowie Redemptoryści udzielili wiernym apostolskiego błogosławieństwa.

Oby ten czas wzmożonej modlitwy i wsłuchiwania się w Słowo Boże wniósł w nasze życie obfite owoce i umocnił nas w wierze. Byśmy byli świadkami Bożej miłości i stali się prawdziwą wspólnotą Kościoła.

Irena Zielińska