UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

niedziela 5 kwiecień 2020

Statystyki strony

Dziś: 155

Wczoraj: 590

W tym tygodniu: 2708

W tym miesiącu: 1975

Od czerwca 2009 r. 900414

Wycieczka na tr asie
Kazimierz Dolny - Sandomierz - Kałków Godów - Św. Krzyż - Chęciny

 

W dniach 11-13 lipca 2018 r. odbyła się wycieczka na teren woj. lubelskiego i świętokrzyskiego. Jednym z punktów programu była wizyta w znanym z serialu „Ranczo” Wilkowyjach. Po krótkim odpoczynku na niebieskiej ławeczce przed sklepem Pani Krysi w Jeruzalu pojechaliśmy do Kazimierza Dolnego. Tam zamieniliśmy autokar na ekobusiki, którymi zwiedzaliśmy miasto. Po kawce i zaopatrzeniu się w kazimierzowskie koguty ruszyliśmy do Sandomierza. W Sandomierzu wiadomo – panorama z Bramy Opatowskiej, Bazylika Katedralna i inne, zamek, no i oczywiście gwóźdź programu czyli Muzeum Ojca Mateusza.

Kolejny dzień to Kałków-Godów – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej. Jest ono najmłodszym tego typu miejscem na terenie województwa świętokrzyskiego. Powstało w latach 80. XX wieku jako wotum dziękczynne za ocalenie Narodu Polskiego od ateizmu. Obecnie na terenie należącym do parafii znajduje się szereg obiektów, w tym kościół, Dom Pielgrzyma, Dom Jana Pawła, Dom Panoramy Świętokrzyskiej i Dom Męki Pańskiej. Wybudowano tu również Drogę Krzyżową, której stacje stoją przy Drodze Martyrologii Ludu Świętokrzyskiego, prowadzącej do wielkiej wzniesionej z kamienia i betonu na 33 metry Góry Męki Pańskiej, Golgoty. Z jej szczytu można podziwiać panoramę Pasma Łysogórskiego. Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w samym sercu Gór Świętokrzyskich – na Łysej Górze, gdzie znajduje się pobenedyktyński klasztor, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku. Obecnie znajduje się tam klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Wraz z przewodnikiem klasztornym zwiedziliśmy najciekawsze miejsca oraz muzeum misyjne, Kryptę Jeremiego Wiśniowieckiego. Najodważniejsi weszli na wieżę widokową, by podziwiać z góry klasztor oraz piękne krajobrazy Gór Świętokrzyskich. Następnie udaliśmy się do Kaplicy Relikwii Krzyża Świętego, gdzie każdy oddał się indywidualnej modlitwie. Miłym akcentem naszego pobytu w tym szczególnym miejscu było spotkanie z Ojcem Jackiem, który przebywał wśród Misjonarzy Oblatów w Iławie. Opowiedział nam o relikwiarzu, przechowywaniu relikwii, o pracy Misjonarzy Oblatów oraz udzielił nam błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

Trzeciego dnia „zdobywaliśmy” zamek w Chęcinach, a następnie zwiedziliśmy jaskinię Raj. Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.


Jadwiga Syguła
Irena Zielińska


29.07.2018